Kultura   »   Książki   »   4 słynne książki o szaleńcach

Książki

rss

4 słynne książki o szaleńcach

2013.06.22//  D. Jędrzejewska
Szaleństwo to jeden z najbardziej pociągających tematów zarówno w kulturze, jak i w życiu. Szaleńcy, wariaci, odmieńcy - przerażają, jednocześnie fascynując. Procesy zachodzące w ich umysłach, myśli biegnące ścieżkami zupełnie w inną stronę niż nakazuje „normalność”, nieokiełznanie, niebezpieczna spontaniczność, życie na granicy – wszystko to sprawia, że jesteśmy ich ciekawi, choć tak naprawdę większość z nas miałaby „stracha” zostać z nimi na dłużej w jednym pomieszczeniu. W obcowaniu z szalonymi umysłami pomaga nam literatura, która niejeden wizerunek wariata sportretowała już w swoim obrębie.
„Ptasiek” William Wharton
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach

Mówią, że to najlepsza książka Williama Whartona, a on sam nigdy się nawet nie zbliżył do jej wartości. Krytykowany za wtórność, tu wzbił się na szczyty swych umiejętności i napisał powieść zupełnie wyjątkową o totalnie wyjątkowym człowieku. Historia opowiedziana jest z perspektywy jego najlepszego przyjaciela – Ala. Tytułowy Ptasiek od najwcześniejszych lat życia posiadał niesamowitą pasję, którą były, jak wskazuje jego pseudonim, ptaki – symbolizujące tu prawdziwą wolność. Zagubiony, doświadczony wydarzeniami II wojny światowej, zaczyna żyć bardziej fantazją niż rzeczywistością i pragnie sam stać się ptakiem.
„Lot nad kukułczym gniazdem” Ken Kesey
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach

„Lot nad kukułczym gniazdem” autorstwa Kena Keseya to prawdziwy klasyk. Recz przenosi nas w sam środek szpitala psychiatrycznego, więc wariatów mamy tu co nie miara. Wśród nich ląduje niepokorny McMurphy, który pragnie rozruszać wszystkich pacjentów jak do tej pory bojaźliwych i usłużnych wobec kierownictwa. Ekscentryczne zachowanie bohatera budzi oczywisty sprzeciw oddziałowej i rodzi konflikt. Bohater stanie się również prowodyrem planowanej ucieczki pacjentów. Książkę rozsławił oczywiście film w Jackiem Nicholsonem w roli głównej w reżyserii Milosa Formana.
„Przerwana lekcja muzyki” Susanna Kaysen
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach

Powieść Kaysen również pozwala nam na „wizytę” w szpitalu psychiatrycznym. Rzecz oparta jest na doświadczeniach autorki, która sama dwa lata przebywała w podobnej placówce. Przyczyną jej leczenia była tak zwana osobowość pograniczna borderline, która popychała ją między innymi do samobójczych prób. W książce odnajdziemy całą masę postaci kobiet szalonych. Powieść Kaysen została zekranizowana w roku 1999. W rolach głównych wystąpiły: Winona Ryder i brawurowa Angelina Jolie, która za ten występ otrzymała Oscara.
„Lśnienie” Stephen King
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach
4 słynne książki o szaleńcach

Szaleństwo jest jednym z ulubionych tematów u Kinga. To pisarz, który dobrze wie, czego czytelnicy boją się najbardziej. Wśród tych strachów są nie tylko fantastyczne dziwy, ale rzeczy prawdopodobne do spełnienia – szaleństwo bliskich osób, zło tkwiące w drugim człowieku. Mąż, głowa rodziny, uczciwy człowiek, próbujący zamordować swoich bliskich w pustym hotelu bez możliwości ucieczki – to naprawdę mrożąca krew w żyłach historia. Na deser po lekturze proponujemy film nakręcony na jej podstawie w reżyserii Stanleya Kubricka.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
4 słynne książki o szaleńcach

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...


Do góry  //  Kultura   »   Książki   »   4 słynne książki o szaleńcach