Kultura   »   Książki   »   5 książek o prawdziwych morderstwach

Książki

rss

5 książek o prawdziwych morderstwach

2013.11.13//  D. Jędrzejewska
Fikcja literacka bywa naprawdę przerażająca. Czasem brutalne i mroczne wizje pisarzy potrafią wbić nas w fotel, przerazić i spędzić sen z powiek. Straszniej bywa jeszcze wtedy, gdy okrutne historie, o których czytamy, wydarzyły się naprawdę. W ten sposób na własnej skórze przekonujemy się o brutalności otaczającej nas rzeczywistości i złu, którego jest w stanie dopuścić się człowiek. Przed wami lista fascynujących historii o prawdziwych morderstwach – lektury nie tylko krwiste, ale i skłaniające do zadania sobie trudnych pytań i udzieleniu jeszcze trudniejszych odpowiedzi na temat natury człowieka.
David Simon, Wydział zabójstw, ulice śmierci
5 książek o prawdziwych morderstwach
5 książek o prawdziwych morderstwach David Simon
5 książek o prawdziwych morderstwach

David Simon to dziennikarz, który jako pierwszy uzyskał nieograniczony dostęp do wydziału zabójstw. Dzięki temu jego książka to autentyczny zapis pracy amerykańskiej policji, a także wejrzenie w istotę zła i chęci okrucieństwa drzemiących w człowieku. Mamy tu trójkę bohaterów: Donalda Wordena, doświadczonego śledczego u progu emerytury, Harry’ego Edgertona, jedynego ciemnoskórego detektywa w wydziale oraz Toma Pellegriniego, zapalonego pracą nowicjusza. Warto wspomnieć, że opowieści spisane przez Davida Simona stały się kilkukrotnie inspiracją dla seriali NBC i HBO. Sam autor jest scenarzystą i współproducentem popularnego serialu pt. „The Wire”.
Norman Mailer, Pieśń kata
5 książek o prawdziwych morderstwach
5 książek o prawdziwych morderstwach "Pieśń kata"
5 książek o prawdziwych morderstwach

To książka, której bohaterem jest Gary Gilmore, pierwszy stracony mężczyzna w Stanach Zjednoczonych po przywróceniu kary śmierci w roku 1976. Gilmore został rozstrzelany za zabójstwo pracownika stacji benzynowej i hotelarza w stanie Utah. Autor powieści starał się wniknąć w psychikę mordercy, która z bliska okazała się być bardzo złożona. Z jednej strony Gilmore był osobą psychopatyczną o totalnie poprzestawianym systemie wartości z drugiej natomiast – był te z romantykiem, wrażliwcem, którego stać było na okazanie bezinteresownego uczucia. Gdy usłyszał wyrok , nie próbował się bronić, zaprzeczać, nie bał się – domagał się jego wykonania.
Dave Cullen, Columbine
5 książek o prawdziwych morderstwach
5 książek o prawdziwych morderstwach Columbine High School
5 książek o prawdziwych morderstwach

Książka Dave’a Cullena relacjonuje wydarzenia, które miały miejsce 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School w stanie Colorad. Wtedy to dwóch nastolatków urządziło w swojej szkole totalną masakrę, strzelając do wszystkich, którzy stanęli im na drodze. Zginęło dwunastu uczniów, jeden nauczyciel, kilkanaście osób zostało rannych. Cullen z pomocą wywiadów, akt policyjnych, zeznań psychologów udostępnionych przez FBI oraz prowadzonych przez chłopców dzienników, stara się wniknąć w sposoby rozumowania młodocianych morderców. Ich dwójka różniła się od siebie – jeden był bezwzględny i okrutny, drugi walczył z depresją i zagubieniem.
Vincent Bugliosi, Curt Gentry, Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw
5 książek o prawdziwych morderstwach
5 książek o prawdziwych morderstwach Charles Manson i "Helter Stelker"
5 książek o prawdziwych morderstwach

Historia ta przypomina wydarzenia z 9 sierpnia 1969 roku, które miały miejsce w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles. Przypomnijmy, że wtedy została zamordowana żona reżysera Romana Polańskiego - Sharon Tate oraz jej nienarodzone dziecko. Prócz niej zabito również fryzjera hollywoodzkich gwiazd, Jaya Sebringa, przyjaciela Polańskiego, Wojtka Frykowskiego i jego narzeczoną, córkę potentata kawowego, Abigail Folger oraz 18-letniego znajomego dozorcy. Mordercami okazali się członkowie hipisowskiej komuny zwanej Rodziną, wyznający „nauki” charyzmatycznego Charlesa Mansona. Książka relacjonuje przebieg najgłośniejszego w dziejach USA procesu, dotyczącego tej brutalnej i jednocześnie dziwacznej zbrodni.
Truman Capote, Z zimną krwią
5 książek o prawdziwych morderstwach
5 książek o prawdziwych morderstwach "Capote"
5 książek o prawdziwych morderstwach

Klasyk wśród powieści o autentycznych morderstwach i anatomii zła. Truman Capote znany między innymi jako twórca „Śniadania u Tiffany’ego” tym razem wziął na warsztat przerażającą i autentyczną historię. Opowiedział bowiem o zbrodni popełnionej z błahych powodów przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Całe wydarzenie, sylwetki morderców oraz proces opisał z niezwykła dokładnością, tracąc wiele zdrowia podczas zgłębiania tego tematu. O fascynującej historii pisania tej książki i śledztwie pisarza został nawet nakręcony przejmujący film pt. „Capote”.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
5 książek o prawdziwych morderstwach

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...


Do góry  //  Kultura   »   Książki   »   5 książek o prawdziwych morderstwach