Kultura   »   Książki   »   Fantastyka poza konwencjami - nowe nadchodzi!

Książki

rss

Fantastyka poza konwencjami - nowe nadchodzi!

2014.08.03//  D. Jędrzejewska
W dzisiejszych czasach trudno mówić już o sztywnym podziale gatunkowym literatury. Wszystko się już przecież wymieszało. Nierzadko do księgarń trafiają osobliwe mieszanki stylistyk, gdzie horror łączy się z romansem, powieść obyczajowa z fantastyką czy kryminał z science-fiction. Literatura fantastyczna, niegdyś funkcjonująca gdzieś na obrzeżach, traktowana przez krytyków po macoszemu, często odrzucana, dziś przeżywa swój rozkwit. Ma do zaoferowania swojemu czytelnikowi zaskakujące formy i historie, stając się jednocześnie pięknym hołdem złożonym wyobraźni.
Już wkrótce polski czytelnik będzie mógł się nacieszyć fantastyką przekraczającą granice i konwencje.
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi! Guillermo Del Toro
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!

A to za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka, które rusza z nową serią wydawniczą. Oto Chimaera, pod której szyldem trafią do polskich księgarń książki wymykające się jednoznacznej klasyfikacji, jednocześnie mocno umieszczone w stylistyce fantastycznej. Wśród proponowanych powieści znajdą się tu między innymi dzieła stworzone przez dwójkę rewelacyjnych reżyserów - Guillermo Del Toro i Davida Cronenberga. Ten pierwszy znany jest z wybujałej, komiksowej wyobraźni bez granic („Hellboy”, „Labirynt Fauna”, „Pacific Rim”), drugi z kolei proponuje kino intelektualne, ale jednocześnie dziwaczne, straszne, niepokojące, pełne „chorych” pomysłów („Nagi lunch”, „Pająk”, „Mucha”, „Wideodrom”).
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi! The Strain (Wirus)
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!

Guillermo Del Toro swoją serię książek napisał wraz z Chuckiem Hoganem. Motywem splatającym tu fabułę jest wirus. Pomyślicie: to już było! My mówimy: nie w takiej postaci! Epidemia u Del Toro zamienia bowiem ludzi w wampiry. Pierwszą książką z serii będzie „Wirus”. Warto wspomnieć, że reżyser jest zafascynowany wampirami od dziecka. Już wtedy wyjątkowo łapczywie pochłaniał wszystko w temacie, włącznie z mało znanymi osiemnastowiecznymi dziełami. Seria książek napisana wraz z autorem thrillerów, Hoganem, jest wyrazem tej fascynacji. „Wirus” będzie miał swoją premierę w najlepszym czasie z możliwych. Otóż już wkrótce na stacji FOX zadebiutuje całkiem świeży serial nakręcony na podstawie tej powieści.
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi! David Cronenberg
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!

Nie tylko jednak Del Toro uświetni wkrótce polski rynek wydawniczy. Bardzo ciekawie zapowiada się debiutancka powieść wspomnianego Davida Cronenberga, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i prowokujących reżyserów współczesnego kina. Przypomnijmy sobie jego „dziwaczną” i genialną zarazem „Muchę”, która była zdolna przestraszyć i zapisać się w pamięci całych pokoleń. Cronenberg nadal jest w dobrej formie. Jego ostatni film pt. „Mapy Gwiazd” został świetnie przyjęty przez krytykę i ciepło odebrany na festiwalu w Cannes zarówno przez recenzentów, jak i publikę. Jego powieść najprawdopodobniej zapewni nam prawdziwą ucztę dla wyobraźni.
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi! Andrew Pyper
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!

W serii Chimaera ukaże się również nieprzewidywalny horror pióra Andrew Pypera pt. „Demonolog” w ambitny sposób nawiązujący do „Raju utraconego” Johna Miltona, opowiadający o prastarej sile, która znalazła przejście do naszego świata i przybrała autentyczną formę. Teraz nieustannie towarzyszy bohaterom książki. Do rąk polskich czytelników trafi również powieść fantasy Anny Kendall z cyklu „Kroniki Duszorośli” pt. „Na drugą stronę”, która przedstawi losy dorastającego chłopca obdarzonego zdolnością podróżowania między światem żywych a umarłych.
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi! Myke Cole
Fantastyka poza konwencjami ? nowe nadchodzi!

Wśród dalszych zapowiedzi znajdziemy takie smaczki, jak: ilustrowany artbook do nadchodzącej gry „Assassin’s Creed Unity”, „X-Com” Myke’a Cole’a o elitarnym oddziale komandosów obdarzonych supermocami (mieszanka X-Menów i „Helikoptera w ogniu), Steelheart” Brandona Sandersona, w którym główny bohater wyrusza wraz z grupą asasynów przeciw wszechmocnemu złoczyńcy, „Zombie Nation” ?ystene’a Stene’a czyli umarlaki w pełnej krasie, „Pandemia” Jany Wagner jako akcent postapokaliptyczny i inne, soczyste, fantastyczne publikacje. Czy jesteście na to gotowi?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Fantastyka poza konwencjami - nowe nadchodzi!

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale SportDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Fantastyka poza konwencjami - nowe nadchodzi!