Kultura   »   Książki   »   Gillian Flynn - czas na zgrzytanie zębami

Książki

rss

Gillian Flynn - czas na zgrzytanie zębami

2013.01.27//  D. Jędrzejewska
Gillian Flynn zawładnęła wyobraźnią całej masy czytelników. Świetnie odnalazła się bowiem we wcale niełatwym gatunku literackim. W swojej twórczości udało jej się połączyć dramat psychologiczny z świetnie napisanym thrillerem. To nie lada sztuka utrzymać jednocześnie napięcie u czytelnika, ale także częstować go głębszą refleksją, nie tylko „trzaskać” akcję za akcją. Flynn ma dobre historie we krwi. Ta czterdziestoletnia pisarka urodziła się w Kansas City jako córka profesora akademii filmowej i nauczycielki czytania. Podzieliła pasje rodziców i postanowiła zostać krytykiem filmowym. Jakiś czas po zakończeniu studiów na kierunku dziennikarstwo, rozpoczęła pracę dla magazynu „Entertainment Weekly” i tutaj recenzowała najlepsze filmowe historie.
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami

Gdy rozpoczęła karierę pisarską, została okrzyknięta jednym z największych odkryć w dziedzinie amerykańskiego thrillera ostatnich lat. Jej debiutancką powieść z 2006 roku pt. „ostre przedmioty” nagrodzono całą masa wyróżnień, w tym za najlepszy debiut prestiżową Dagger Award. Posypały się również entuzjastyczne recenzje, a książkę sprzedano aż do dwudziestu krajów. Również kolejna powieść Flynn, tym razem pt. „Mroczny zakątek” trafiła na listę bestsellerów New York Timesa oraz do rankingów najlepszych książek 2009 r według magazynów: Publisher Weekly, New Yorkera oraz Chicago Tribune. Tę samą pozycję nagrodzono prestiżową Quill Award dla najlepszego thrillera ówczesnego roku. Już niedługo w Polsce będzie miała premiera kolejnej powieści Flynn pt. „Zaginiona dziewczyna”.
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami

To powieść warta uwagi nie tylko ze względu na renomę pisarki i recenzje, które zbiera jej twórczość. Całkiem niedawno stowarzyszenie amerykańskich pisarzy kryminałów ogłosiło nominacje do tegorocznych Nagród im. Edgara Allana Poe. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Dennis Lehane i właśnie Gillian Flynn. Wyróżnienia te, potocznie zwane „Edgarami”, zostaną wręczone podczas uroczystego bankietu, który odbędzie się dopiero 2 maja w nowojorskim Grand Hyatt Hotel. Poza tym trwają właśnie prace nad hollywoodzką adaptacją tejże powieści. Wśród kandydatek do głównej roli wymienia się Emily Blunt, Reese Witherspoon oraz Amy Adams. Z kolei do roli męskiej przymierza się Michaela Fassbendera, Jona Hamma i Ryana Goslinga. To Gillian Flynn zajęła się scenariuszem do filmu, możemy być zatem pewni dość wiernej ekranizacji, zgodnej z wizją autorki.
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami
Gillian Flynn ? czas na zgrzytanie zębami

Flynn zasłynęła dzięki umiejętności zaglądania do ludzkich umysłów. To pisarka, która trafnie i wiarygodnie potrafi odzwierciedlić ludzkie myśli, nie unika tematu zła tkwiącego w głębi człowieczej duszy. Jej bohaterowie potrafią być irytujący, ale dzięki temu są naturalni i sprawiają, że potrafimy w nich uwierzyć. Dodając to tej właśnie cechy całą otoczkę powieści Flynn, czyli mroczne tajemnice, napięcie, świat pełen patologii – otrzymujemy ponure ale rewelacyjne dzieła. Nie bez przyczyny sam Stephen King pisał o Gillian Flynn, że posiada niezwykły dar snucia cierpkich i wnikliwych opowieści podszytych grozą.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Gillian Flynn - czas na zgrzytanie zębami

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale ExtremeDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Gillian Flynn - czas na zgrzytanie zębami