Kultura   »   Film   »   Gry video na dużym ekranie

Film

rss

Gry video na dużym ekranie

2012.01.30//  D. Jędrzejewska
Mówi się czasem, że gry video mają w niedługim czasie stać się autonomiczną dziedziną sztuki. Być może to zapowiedzi na wyrost, tym bardziej że producenci coraz częściej stawiają na jakość wizualną i grywalność, niestety niekiedy kosztem fabuły i wielopoziomowości. Faktem jest, iż od strony audiowizualności gry przypominają już produkcje filmowe, napakowane zarówno realizmem otoczenia, jak i masą wszelakich efektów. Czas pokaże, jak się rozwinie rynek gier. My zajmiemy się teraz filmowymi ekranizacjami gier video, które – choć czasem niezbyt udane – wśród graczy wzbudziły ogromną popularność.
Mortal Kombat [gra – 1992 (MK I), film – 1995]
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Legendarna gra ze stajni Midway, stworzona przez Eda Boona i Johna Tobiasa. Bijatyka, która zasłynęła niesłychaną jak na owe czasy brutalnością, klimatycznymi lokacjami w dobrej oprawie graficznej (digitalizowanej) i muzycznej, charakterystycznymi postaciami oraz rewolucyjnymi rozwiązaniami w kwestii gameplayu. Najbardziej spektakularne jest tzw. „fatality”, czyli wyszukany, ale zawsze brutalny sposób wykończenia przeciwnika po walce (np. wyrwanie głowy z kręgosłupem, wydarcie z piersi bijącego serca czy spalenie żywcem).
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Film luźno bazował na dwóch pierwszych częściach gry. Banalna fabuła sprowadzała się do turnieju Mortal Kombat, w którym ziemscy wojownicy (Rayden, Liu Kang, Johnny Cage, Sonia Blade) muszą stawić czoło siłom ciemności (Shang-Tsung, Kano, Scorpion, czteroręki Goro). Reżyser Paul W.S. Anderson postawił na efektowne pojedynki, co sprawiło, że kinowy „Mortal Kombat” był „sklejką” kolejnych walk w mrocznych sceneriach.
Mocną stroną filmu była rytmiczna, elektroniczno-rockowa muzyka. W rolę „elektryzującego” Lorda Raydena wcielił się „nieśmiertelny” Christopher Lambert. Dla przeciętnego widza film jest raczej młócką bez pomyślunku; dla całej rzeszy wiernych graczy – najlepszą ekranizacją gry video.
Street Fighter [gra – 1987 (SF I) / 1991 (SF II), film – 1994]
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Kolejne kultowe mordobicie stworzone przez firmę Capcom, znane doskonale wszystkim bywalcom salonów gier. Pierwsza część nie była zbyt rozbudowana, ale „Street Fighter II” odniósł już ogromny sukces (do dziś ukazują się kolejne części, także w 3D). W odróżnieniu od „Mortala” gra Capcomu posiadała animowaną, lekko mangową grafikę. Zróżnicowane postacie, z których każda posiadała po kilka ciosów specjalnych, 6-przyciskowy system zadawania ciosów (3 x ręka, 3 x noga), dynamika oraz świetna muzyka sprawiły, że „Street Fighter II” przez lata nie opuszczał honorowego miejsca w zadymionych salonach.
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Adaptacja filmowa Stevena E. de Souzy (współautor scenariusza m.in. do „Szklanej pułapki”) okazała się jednak klapą, przeznaczoną jedynie dla najzagorzalszych fanów „Ulicznego wojownika”. Filmu nie uratował ani Jean-Claude Van Damme jako pułkownik Guile, ani gościnny występ Kylie Minogue jako Cammy. O historii szalonego generała M. Bisona przetrzymującego kilkudziesięciu zakładników szkoda się rozpisywać. Dla graczy zaś atutem jest spora ilość postaci wprost z arcade’owych maszyn, m.in.: Guile, Bison, Ken, Ryu, Sagat, Chun-Li, Dhalsim, Vega, Zangief. Fanom warto też z pełną odpowiedzialnością polecić o wiele lepsze anime – „Street Fighter II Movie”.
Resident Evil [gra – 1996 (pierwsza część), film – 2002]
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Seria kultowych gier komputerowych Capcomu z gatunku survival horror, w której główną rolę odgrywają... zombie. W premierowej odsłonie oddział S.T.A.R.S. trafia do miasteczka Racoon City, by wyjaśnić serię tajemniczych zaginięć i morderstw. Po znalezieniu szczątków rozbitego śmigłowca poprzedniej grupy Bravo, zostają zaatakowani przez przerażające istoty, które zakażone nieznanym wirusem zamieniły się w zombie.
Uciekając, oddział trafia do tajemniczej, rozległej posiadłości, gdzie rozegra się dalsza część dramatu. Gracz wciela się w postać Chrisa Redfielda lub Jill Valentine, a zaletą „Resident Evil” jest niesamowity klimat grozy, realistyczne lokacje, intuicyjne sterowanie i wciągająca fabuła, którą „popychamy” w oparciu o rozwiązywanie kolejnych zagadek.
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Sukces gry zaowocował kilka lat później horrorem, którego reżyserem został dobrze nam znany Paul W.S. Anderson. Główną protagonistkę zagrała Milla Jovovich, a sam film, choć niezbyt skomplikowany i z naciskiem położonym głównie na akcję, został przyjęty z umiarkowanym optymizmem.
Silent Hill [gra – 1999 (pierwsza część), film – 2006]
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Pierwsza część „Milczącego wzgórza” producentów Konami z miejsca została okrzyknięta najlepszym – obok „Resident Evil” – konsolowym horrorem (kolejne części wydawano też na PC). W odróżnieniu od „Residenta” bohaterem jest tutaj nie wyszkolony żołnierz, a ojciec, szukający w zamglonych, opustoszałych zakątkach spalonego miasteczka swojej zaginionej córeczki. W Silent Hill zwiedzamy ponure ulice, opustoszałą szkołę, nawiedzone szpitale, posterunek policji i więzienie, a na każdym kroku czai się w mroku COŚ. Dziwaczne, powykręcane i zmutowane potwory, złowrogie latające dziwolągi, psy, rachityczne pielęgniarki. „Silent Hill” to gra, której naprawdę można się bać, szczególnie ciemną, samotną nocą, przy budzącej ciarki na plecach muzyce.
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Film wyreżyserował Christophe Gans („Braterstwo wilkow”) i trzeba powiedzieć, że wywiązał się z zadania solidnie. Stworzył ekranizację, która fabularnie dość mocno trzyma się swojego pierwowzoru, choć okrojono trochę filozoficzno-uczuciową wymowę. Niezłe zdjęcia, klimat napięcia i mroczne lokacje sprawiły jednak, że większość wyznawców „Silent Hill” zaakceptowało projekt Gansa.
Tomb Raider [gra – 1996 (pierwsza część), film – 2001]
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Dla wielu najlepsza lub/i najbardziej przełomowa gra video w historii, która zrewolucjonizowała gatunek action-adventure. Stworzona przez Core Design, a wydana przez Brytyjczyków z Eidosu, doczekała się kilkuczęściowej serii, z których większość trzyma do dziś wysoki albo bardzo wysoki poziom. Lara Croft – seksowna pani archeolog, poszukiwaczka przygód i archeolog – przemierza najdalsze zakątki świata w poszukiwaniu taejmniczych artefaktów. Może zabrzmieć sztampowo, ale cała reszta ze wszech miar taka nie jest.
Lara odwiedza Londyn, Wenecję, starożytny Egipt, Kongo, tropikalne dżungle, Strefę 51 w Nevadzie, zatopiony wrak i szereg innych tajemniczych lokacji – wiele podziemnych i skrywających co krok zagrażające życiu pułapki. „Tomb Raider” to przede wszystkim wspaniałę przygody w rozległych lokacjach, mnóstwo poukrywanych sekretów i cała masa zagadek o różnym stopniu trudności do rozwiązania. To właśnie one (i rewelacyjny, intuicyjny system sterowania) stanowią najmocniejszy punkt gry, sprawiając, że na całym świecie ma ona miliony fanów.
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie
Gry video na dużym ekranie

Film z 2001 roku został zauważony przez odbiorców „spoza branży” głównie dzięki Angelinie Jolie w roli Lary, z jej wiadomymi atrybutami. W pierwszej części filmu – „Lara Croft: Tomb Raider” Simona Westa (wcześniej nakręcił „Lot skazańców”) – zagrał też przyszły „nowy Bond”, czyli Daniel Craig. Kinowy „TR” jest bardziej rozrywkowym kinem akcji, niż klimatycznym filmem przygodowym, co nie spodobało się wielu miłośnikom Lary.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Gry video na dużym ekranie
 / 
Komentarze do: Gry video na dużym ekranie
darko pisze:

Silent Hill w wydaniu filmowym jest naprawde genialny. Klimat, muzyka, gra aktorkow, scenografia - wszystko na bardzo dobrym poziomie. Zdecydowanie numer jeden.

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Kultura   »   Film   »   Gry video na dużym ekranie