Kultura   »   Książki   »   J.R.R. Tolkien, "Beowulf"- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży

Książki

rss

J.R.R. Tolkien, "Beowulf"- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży

2015.11.18//  D. Jędrzejewska
J.R.R. Tolkien przetłumaczył „Beowulfa”, kiedy miał 34 lata. „Beowulf” to słynny staroangielski poemat z ok. VIII w., spisany prawdopodobnie na początku XI w. Autor „Władcy pierścieni” wracał do swojego przekładu później, nanosząc pośpieszne poprawki, nigdy jednak nie zamierzał go publikować. Dopiero teraz podjął się tego jego syn, Christopher Tolkien. Przekładowi towarzyszy komentarz autora dotyczący samego poematu w formie wykładów wygłoszonych w Oksfordzie w latach trzydziestych XX w., rzucających także światło na proces tłumaczenia. Wykłady imponują niezwykłą swobodą, z jaką Tolkien poruszał się po ówczesnej literaturze i historii. Tolkienowski przekład „Beowulfa” trafił właśnie do sprzedaży za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka.
J.R.R. Tolkien, ?Beowulf?- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży
J.R.R. Tolkien, ?Beowulf?- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży
J.R.R. Tolkien, ?Beowulf?- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży

Tolkien poświęca wiele uwagi szczegółom i realiom epoki „Beowulfa”, które nadają jego wizji bezpośredniości i bardzo ją rozjaśniają. Wykłady te dowodzą również szerszego spojrzenia autora na kontekst literacki „Beowulfa” oraz tematy poruszane w poemacie, np. historii ze smokiem nie traktuje jak kolejnej bajki o ukrytym skarbie, lecz zwraca uwagę na jego związek z wcześniejszymi, pogańskimi czasami i otaczającą go atmosferę tragedii, analizuje współistnienie w poemacie elementów pogańskich i chrześcijańskich czy objaśnia subtelności zawartej w nim ironii oraz rozplątuje dynastyczne zawiłości. Wydanie zawiera również „cudną opowieść” Tolkiena, pokazującą, jak mogłaby wyglądać historia Beowulfa jako ludowa opowiastka, pozbawiona wszelkich naleciałości ideologicznych i historycznych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
J.R.R. Tolkien, "Beowulf"- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   J.R.R. Tolkien, "Beowulf"- przekład słynnego angielskiego dzieła już w sprzedaży