Kultura   »   Film   »   "Koszmar z ulicy Wiązów" - Freddy Kruger powraca na DVD i Blu-Ray

Film

rss

"Koszmar z ulicy Wiązów" - Freddy Kruger powraca na DVD i Blu-Ray

2010.10.29//  R. Staniec
„Koszmar z ulicy Wiązów” to trzecia najbardziej dochodowa seria filmowych horrorów wszech czasów, której zyski – po uwzględnieniu inflacji – w samych tylko Stanach Zjednoczonych przekroczyły pół miliarda dolarów. W 2010 roku powstał remake kultowej produkcji, który – jak zapowiadają twórcy – jest jeszcze bardziej przerażający niż oryginał. Obraz debiutuje na Blu-Ray i DVD w ofercie Galapagos Films.
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray

Nancy (Rooney Mara), Kris (Katie Cassidy), Quentin (Kyle Gallner) i Dean (Kellan Lutz) mieszkają przy ulicy Wiązów i doskonale się znają. Pewnego dnia całą czwórkę zaczynają dręczyć koszmary senne, których bohaterem jest ubrany w poszarpany sweter mężczyzna (nominowany do Oscara® Jackie Earle Haley) z potwornie poparzoną twarzą i rękawicach, których palce zakończone są ostrzami. Z czasem sny stają się coraz bardziej niepokojące, a granica pomiędzy rzeczywistością i koszmarem zaczyna się zacierać.
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray

Pewnego dnia jeden z nastolatków ginie brutalną, ale i niezwykle zagadkową śmiercią, a przyjaciele z przerażeniem odkrywają, że koszmarny sen stał się rzeczywistością. Mężczyzna z poparzoną twarzą poluje na każdego z nich, a jedynym sposobem ucieczki przed nim jest nie zasypiać. Jednak, jak długo można wytrzymać bez snu?
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray

Przyjaciele stają do nierównej walki z bezwzględnym mordercą, a jednocześnie starają się dociec dlaczego to właśnie oni stali się celem jego ataków. Wiele wskazuje na to, że światło na tę sprawę mogą rzucić ich rodzice od lat skrywający pewną mroczną tajemnicę.
Galapagos Films przedstawia wydanie Blu-Ray i DVD „Koszmaru z ulicy Wiązów” – nowej wersji jednego z najgłośniejszych horrorów wszech czasów przez wielu uznawanego za produkcję kultową.
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray

„Koszmar z ulicy Wiązów” z roku 2010 pomyślany został jako reaktywacja liczącego już ponad 20 lat cyklu. Obraz wyprodukował Michael Bay – specjalista o wielkobudżetowego kina akcji mający na swoim koncie takie przeboje jak „Transformers”, „Bad Boys” i „Pearl Harbor”. Horror powstał na podstawie scenariusza Wesleya Stricka i Erica Heisserera, a jego reżyserii podjął się Samuel Bayer – ceniony twórca wideoklipów (współpracował m.in. z Iron Maiden, Cranberries, Smashing Pumpkins, Green Day i Metallica), który tą produkcją zadebiutował jako twórca filmu fabularnego.
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray

Najbardziej przerażające horrory opowiadają o rzeczach bardzo nam bliskich. A każdy z nas ma sny – tłumaczy popularność serii „Koszmar z ulicy Wiązów” i postaci Freddy’ego Kruegera Samuel Bayer. − Freddy Krueger jest tak przerażający, dlatego, że przychodzi zabić, kiedy ofiara śpi, czyli kiedy jest bezbronna – dodaje producent Michael Bay.

Koszmar z ulicy Wiązów - DVD i Blu-Ray Koszmar z ulicy Wiązów
W rolę Freddy’ego Kruegera w remake’u wcielił się Jackie Earle Haley – jeden z najciekawszych aktorów amerykańskich nominowany w 2007 roku do Oscara® za rolę w głośnym dramacie „Małe dzieci”, w którym wystąpił u boku laureatki Nagrody Akademii Kate Winslet. Poza tym Haley ma na swoim koncie udane kreacje w głośnej superprodukcji „Watchmen. Strażnicy” oraz serialu „Human Target: Człowiek-cel”.

Rola Kruegera była dla niego wyzwaniem, ponieważ musiał swoją kreacją zmierzyć się z wcześniejszymi rolami Englunda, który w postać Freddy’ego na dużym ekranie wcielał się aż razy! − Robert wykonał świetną robotę. To dzięki niemu Freddy stał się postacią kultową. Teraz próbujemy ukazać go w nowy sposób, ale jesteśmy wierni szczegółom, które uczyniły go bohaterem przyprawiającym widzów o dreszcze. Chcemy, aby w tym filmie był osobnikiem jeszcze mroczniejszym, mniej zabawnym i bardziej przerażającym – mówi Jackie Earle Haley.

Seria „Koszmar z ulicy Wiązów” zyskała olbrzymią popularność dzięki umiejętnemu połączeniu elementów grozy z czarnym humorem, a każda kolejna odsłona cyklu była coraz bardziej ironiczna. Twórcy remake’u – choć opierali się na tym samym pomyśle stworzonym przez Wesa Cravena – chcieli zrobić film poważniejszy i bardziej przerażający, w którym Freddy Krueger jest nie tylko bezwzględnym mordercą, ale udręczoną istotą szukającą słusznej, jego zdaniem, zemsty.

Zmiany dotyczyły również pokazania Kruegera na ekranie. Nowoczesna technologia oraz efekty cyfrowe pozwoliły na stworzenie bardziej makabrycznej i wiarygodnej wersji Freddy’ego. Nowa twarz poparzonego zabójcy jest dziełem specjalistów, którzy wcześniej pracowali m.in. przy głośnym „Mrocznym Rycerzu” tworząc zdeformowaną twarz Two-Face’a (odtwarzanego przez Aarona Eckharta).

Chciałem, aby była to twarz realna i plastyczna. Zachowując tradycje charakteryzacji stosowanej w horrorach, stworzyliśmy naprawdę przerażający, makabryczny wizerunek – mówi specjalista od efektów Andrew Clement.
− W tym filmie Freddy wygląda trochę inaczej, jego twarz wydaje się bardziej rzeczywista. Spalona skóra jest bardzo realistyczna. Postać posiada też wszystkie cechy potwora z koszmarów, nie przypomina więc ofiar poparzeń – dodaje Jackie Earle Haley odtwarzający postać Kruegera.

Prace na planie „Koszmaru z ulicy Wiązów” rozpoczęły się 5 maja 2009 roku, a budżet produkcji określono na 35 milionów dolarów. Zdjęcia do filmu w większości powstały w stanie Illionois, a sceny spalenia Freddy’ego zrealizowano w zrujnowanym magazynie Ryerson Steel w zachodniej części Chicago. Ponadto ekipa pracowała jeszcze na terenie dwóch szkół średnich Elk Grove High School i John Jersey High School, a ostatnie zdjęcia powstały w miasteczku Gary w stanie Indiana, gdzie zrealizowano sceny rozgrywające się w kościele Metodystów.

Na ekrany amerykańskich kin „Koszmar z ulicy Wiązów” wszedł 30 kwietnia 2010 w 3332 kinach (ok. 4700 ekranów) jako jeden z najbardziej promowanych filmów w kategorii R (od lat 18) w historii. W ciągu pierwszego weekendu wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły prawie 33 miliony dolarów. Polska premiera kinowa horroru odbyła się 16 lipca 2010 roku.

  • KRÓTKA HISTORIA KOSZMARU
„Koszmar z ulicy Wiązów” to dziś już nie tylko niezwykle popularna seria filmowych horrorów, ale również program telewizyjny, kilkanaście powieści i niezliczona ilość komiksów. Pierwsza część cyklu powstała w 1984 roku i została zrealizowana przez Wesa Cravena – współczesnego klasyka horroru mającego na swoim koncie m.in. głośną trylogię „Krzyk”. Wyprodukowany przez niewielkie (w owym czasie) studio New Line Cinema film został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i szybko doczekał się kontynuacji.

Dziś szefowie studia, mającego na swoim koncie m.in. realizację monumentalnej trylogii „Władca Pierścieni” Petera Jacksona, nie kryją, że sławę i finansowy sukces zawdzięczają właśnie produkcji o perypetiach Freddy’ego Kruegera.

Do dnia dzisiejszego włącznie z remakiem powstało 9 pełnometrażowych filmów z Kruegerem w roli głównej. Cykl „Koszmar z ulicy Wiązów” powstawał w latach 1984-1994 i składa się nań 7 obrazów: „Koszmar z ulicy Wiązów” (1984), „Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego” (1985), „Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów” (1987), „Koszmar z ulicy Wiązów 4: Włada snów” (1988), „Koszmar z ulicy Wiązów 5: Dziecko snów” (1989), „Freddy nie żyje. Koniec koszmaru” (1991) oraz „Nowy koszmar” (1994), przy realizacji którego na fotelu reżyserskim ponownie zasiadł Wes Craven.

Po dłuższej przerwie Freddy Krueger powrócił na duży ekran w 2003 roku w komediowym horrorze „Freddy kontra Jason”, w którym poparzony morderca zmierzył się z Jasonem Voorheesem, skrywającym swoją twarz za maską hokeisty zabójcą znanym z serii „Piątek 13”.

„Koszmar z ulic Wiązów” jest dziś jedną z najbardziej dochodowych serii filmowych horrorów w historii kina, którego wpływy z sprzedaży pozostawiły w tyle tak głośne produkcje jak seria „Halloween”, „Krzyk” czy „Piła”.

W latach 1988-1990 powstał serial telewizyjny „Freddy’s Nightmares”, którego Krueger był gospodarzem, a niekiedy również i bohaterem. Cykl inspirowany był wcześniejszymi produkcjami takimi jak „Alfred Hitchcock przedstawia” czy „Opowieści z krypty” i składał się z 44 odcinków, z których każdy stanowił oddzielną i zamkniętą historię.

Wprowadzenie do każdej wygłaszał Freddy Krueger (odtwarzany oczywiście przez Roberta Englunda), który był również bohaterem pierwszego odcinka opowiadającego o tragicznych okolicznościach śmierci i spalenia Freddy’ego (epizod ten wyreżyserował Tobe Hooper, autor kultowej „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”).

W latach 1987-2003 powstało również kilkanaście powieści o perypetiach Kruegera. Część z nich powstała na podstawie filmów, ale większość rozwijała historię Freddy’ego poza wydarzenia zane z dużego ekranu.

Freddy Krueger jest również bohaterem kilku gier wideo, z których najstarsza zatytułowana „A Nightmare on Elm Street” ukazała się już w 1989 roku na konsolę NES.

WYDANIE BLU-RAY I DVD
Wydanie Blu-Ray i DVD „Koszmaru z ulicy Wiązów” w sklepach zadebiutuje 29 października 2010 r.
Na płytach obok filmów znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:

  • WYDANIE DVD:
• Odrodzenie Freddy'ego Kruegera: Odkryj w jaki sposób twórcy filmu wykreowali na nowo senny koszmar w śmiertelnie przerażającym horrorze i podjęli się odrodzenia Freddy'ego Krugera.

  • WYDANIE BLU-RAY
• Sceny dodatkowe
• Odrodzenie Freddy'ego Kruegera: Odkryj w jaki sposób twórcy filmu wykreowali na nowo senny koszmar w śmiertelnie przerażającym horrorze i podjęli się odrodzenia Freddy'ego Krugera.
• TRYB TOTALNEGO OBŁĄKANIA: Poznaj maniakalny umysł Freddy'ego Krugera, zanim koszmar rozpocznie się na nowo.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
"Koszmar z ulicy Wiązów" - Freddy Kruger powraca na DVD i Blu-Ray

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale ExtremeDo góry  //  Kultura   »   Film   »   "Koszmar z ulicy Wiązów" - Freddy Kruger powraca na DVD i Blu-Ray