Kultura   »   Książki   »   Książka pod choinkę - krótki poradnik prezentowy

Książki

rss

Książka pod choinkę - krótki poradnik prezentowy

2015.12.14//  D. Jędrzejewska
Czy książka to dobry prezent pod choinkę? To zależy. Jeśli mamy do czynienia z kimś, kto ostatni raz sięgną po książkę w szkole podstawowej i najpewniej była to „Nasza szkapa”, taki prezent możemy sobie podarować. Dla wszystkich innych – czytelników zatwardziałych lub czytelników „niedzielnych”, dawno nie czytających, ale aspirujących lub czytających wyłącznie gazety – książka może okazać się ciekawym prezentem. Będzie bowiem albo uzupełnieniem biblioteczki, albo doskonałym pretekstem, by wrócić do czytania, inspiracją, a na pewno prezentem od serca – oryginalnym w swojej staroświeckości i bądź co bądź, uniwersalnym. Skąd jednak wiedzieć, co kupić i komu? Podpowiadamy – oto nasz krótki poradnik prezentowy.
Dla zatwardziałego czytelnika
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy Karl Ove Knausg?rd
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy

Z wyborem książki dla zatwardziałego, regularnego czytelnika zawsze jest problem. Trudno bowiem nie tylko trafić w jego gusta, ale kupić mu również to, czego jeszcze nie ma. W zakupie prezentu trzeba więc objąć odpowiednią strategię. Albo zaciągnąć języka u jego najbliższych (np. dziewczyny), albo rozejrzeć się po jego mieszkaniu i zbiorach, albo też zapytać wprost - „jakich książek ci brakuje?”, po czym wybrać jedną z nich. Jeśli mimo ryzyka zdecydujemy się na samodzielnie wybrany prezent-niespodziankę, celujmy raczej w nowości i to w takie, które zdobywają świetne recenzje. Jedną z tegorocznych jest np. najnowsza książka Jakuba Małeckiego pt. „Dygot”. Dobrze sprawdzi się również Houellebecq i jego „Uległość”, nowy Knausgard (jeśli obdarowywany lubi Knausgarda – łatwo to wypadać, to wielkie książki, których nie sposób przegapić w czyimś mieszkaniu) czy kultowe „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” Wallace’a Davida Fostera.
Dla romantycznej dziewczyny
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy

Jeśli wybierasz prezent dla dziewczyny, która co Święta ogląda „To właśnie miłość” na przemian z „Listami do M” i ogólnie lubi komedie romantyczne, świetnym prezentem okaże się romantyczna książka. Jednym z kultowych tego typu prezentów jest „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa. Jeśli chcesz ją rozpieścić, dorzuć do zestawu wydanie DVD z adaptacją tej książki z rozmiękczaczem serc, Ryanem Goslingiem, w roli głównej. Doskonałym romansidłem okaże się również niedawno ekranizowane „Love, Rosie” Cecelii Ahern. Wolisz klasykę? „Przeminęło z wiatrem” czy „Wichrowe wzgórza” także mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.
Dla pragnących przygody
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy Bear Grylls
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy

Tych, którzy łakną przygód, na czele z podróżnikami, fanatykami gór i sportu, zainteresuje zarówno literatura przygodowa, jak i podróżnicza, w tym ciekawe reportaże. Fajnym prezentem mogą się okazać książki Beara Gryllsa, znanego survivalowca i byłego agenta sił specjalnych SAS. Dobry wybór to książki ostatniej Noblistki, Swietłany Aleksijewicz, która z zaangażowaniem i bardzo przejmująco opowiada między innymi o Rosji, ale nie tylko. Jej twórczość jest frapująca i wciąga. Literatura faktu na polskim rynku wydawniczym ma się świetnie – warto przejrzeć ofertę, dużo tu dobrego. Można też pokusić się na fikcję. Kultowym tytułem, który zadowoli każdego fana adrenaliny, będzie np. „Park Jurajski” Michaela Crichtona.
Dla tych mrocznych
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy Katarzyna Bonda
Książka pod choinkę ? krótki poradnik prezentowy

Dla tych, którzy mocno stąpają po ziemi, maja słabość do psychologizowania, zagadek, bywają melancholijni, wrażliwi na zbrodnię i filozoficzne zagadnienia, dobrze dobranym prezentem okażą się kryminały. Obecnie świetnie sprzedaje się Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski, to jednak mogą być tytuły zbyt oczywiste dla kogoś, kto książki kryminalne już czyta i lubi. W takim wypadku warto sięgnąć po klasykę – ostatnio w Polsce wznowiono twórczość genialnego Jamesa Ellroya na czele z „Czarną dalią”, która z pewnością sprawdzą się pod choinką. Frapujące książki Raymonda Chandlera to zawsze pożądany prezent.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Książka pod choinkę - krótki poradnik prezentowy

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale ExtremeDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Książka pod choinkę - krótki poradnik prezentowy