Kultura   »   Książki   »   Książki, do których chętnie wracamy

Książki

rss

Książki, do których chętnie wracamy

2014.05.26//  D. Jędrzejewska
Istnieją takie książki, po które chętnie sięgamy jeszcze raz. Po co, skoro cała masa nieznanych tytułów nadal pozostaje do nadrobienia? Niektóre książki przynoszą w trakcie lektury niesamowite uczucie miodności. Czyta je się ekspresowo i z ogromną przyjemnością. Uczucie to, tak jak po obejrzeniu ostatniego odcinka ulubionego serialu, chce się powtórzyć jeszcze raz. Zabieg ten zadziała pewnie dopiero po latach i nigdy nie będzie tak samo intensywny. Warto jednak próbować odszukać na nowo dobre emocje.
J.K.Rowling, Harry Potter
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy "Harry Potter"
Książki, do których chętnie wracamy

Seria książek, po którą czytelnicy chyba najchętniej sięgają drugi raz. Pierwsza lektura za czasów młodzieńczych doprowadzała nas do ekstazy. Potrafiliśmy zarywać noce, by doczytać do założonej przez siebie strony. Byliśmy mocno zdziwieni, że książka potrafi aż tak wciągać. Gdy dojrzeliśmy, wspomnienie o „Harrym Potterze” nadal generuje w nas same pozytywne odczucia. Czemu zatem nie spróbować jeszcze raz przeżyć tę samą przygodę? Czy po latach słynny czarodziej będzie w stanie na nowo dostarczyć nam tyle dobrych emocji? Z pewnością. To jedna z najbardziej uniwersalnych opowieści świata – sprawdza się w każdym wieku i na każdym etapie życia. Do wielokrotnego użytku.
Serie książkowe
Książki, do których chętnie wracamy "Diuna"
Książki, do których chętnie wracamy "Gra Endera"
Książki, do których chętnie wracamy "Wiedźmin"

Serie książkowe mają to do siebie, że ciągną się długo, że mamy okazję się do nich przywiązać. Potem niestety nagle się urywają. Za bohaterami takowych serii tęsknimy, wzdychamy, trudno przerzucić nam się na inne tytuły. Podobnie jest z serialami. Co wtedy robimy? Wielu czytelników sięga jeszcze raz po pierwszy tom swojej ulubionej sagi, by na nowo przenieść się do dobrze znanego świata. Może to być „Wiedźmin”, książki Orsona Scotta Carda, „Igrzyska śmierci”, „Kroniki Amberu”, „Czarna kompania” czy „Diuna”. Zawsze istnieje pokusa, by zanurzyć się w ten świat jeszcze raz.
Książki, których kiedyś nie rozumieliśmy
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy George Orwell i jego książki
Książki, do których chętnie wracamy

Wielu książek, po które sięgaliśmy w młodości, nie potrafiliśmy zrozumieć. Szczególnie rzecz dotyczy klasyki, nie zawsze łatwej, niejednoznacznej, skomplikowanej i nasyconej ideologicznie. Dobrze jest do niej wracać po latach i jeszcze raz próbować zmierzyć się z twórczością wielkich pisarzy. Kolejne odczytanie tym razem wsparte większą wiedzą i życiowym doświadczeniem, będzie o wiele bardziej inspirujące i odkrywcze. Tacy pisarze, jak: George Orwell, Fiodor Dostojewski, Joseph Conrad, Ernest Hemingway czy Albert Camus, mimo że pojawiali się w szkole średniej, na nowo powinni odwiedzić nas w życiu dojrzałym.
Książki, które nas bawiły
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy "Autostopem przez Galaktykę"
Książki, do których chętnie wracamy

Książka, która bawi do rozpuku, to skarb. Nic dziwnego, że mamy ochotę do niej po jakimś czasie powrócić i jeszcze raz poczuć, jak ktoś skutecznie nas rozśmiesza. Z tych powodów „Paragraf 22”, czyli jedna z najzabawniejszych książek, jaka kiedykolwiek została napisana, jest jednocześnie książką, do której wraca się wielokrotnie. Dlatego tak chętnie sięgamy ponownie po Terry’ego Pratchetta czy „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa. Śmiech to przecież zdrowie.
Książki fantastyczne ze skomplikowanym światem
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy China Mieville
Książki, do których chętnie wracamy

Są takie książki, które dostarczają nam wielu wrażeń z powodu skomplikowanych i intrygujących światów, przez które prowadzą nas za rękę. Do takich powieści warto wracać, by na nowo odkrywać smaczki w nich zawarte, jeszcze raz „pozwiedzać” i dać się ponieść niezapomnianemu klimatowi. Świetne światy budował niegdyś Neil Stephenson, niesamowite miejsca odkrywał przez nami China Mieville, nie mówiąc już oczywiście o gęstej prozie Stanisława Lema czy Philipa Dicka. Dla miodności lektury i świata chętnie sięgamy powtórnie również po „Władcę Pierścieni”.
Książki kucharskie
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy
Książki, do których chętnie wracamy

Najbardziej wyeksploatowane książki w każdym domu to oczywiście książki kucharskie. Jeśli poszczęściło się wam i mieszkacie z doskonale gotującą partnerką, lub jeszcze nie wyprowadziliście się domu rodzinnego, bądź nadal smakujecie się w studenckiej kuchni – jeszcze tego nie rozumiecie. Ale kiedyś – już „na swoim” lub bez uroczej dziewczyny u boku - być może się przekonacie, jak wielkim skarbem jest naprawdę dobra książka kucharska.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Książki, do których chętnie wracamy

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale GryDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Książki, do których chętnie wracamy