Kultura   »   Książki   »   Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnica, zwłoki, śledztwo w nowym kryminale

Książki

rss

Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnica, zwłoki, śledztwo w nowym kryminale

2014.03.15//  D. Jędrzejewska
Proza Mateusza Lemberga powinna zaciekawić niemalże każdego fana klimatycznego kryminału. To historie, w których zło całkowicie miesza się z dobrem, nie ma jednoznacznych odpowiedzi, a tajemnica nieuchronnie wciąga zaciekawionych czytelników - mimo niepokojącego dreszczyku nie pozwala oderwać się nawet na moment. "Zasługa nocy" tegoż autora wydana przez Prószyńskiego i S-kę stanowi pierwszą i niezwykle obiecującą część całej serii o komisarzu Witczaku.
Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnicze zwłoki i śledztwo w nowym kryminale
Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnicze zwłoki i śledztwo w nowym kryminale
Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnicze zwłoki i śledztwo w nowym kryminale

Witczak to postać trochę mroczna, nie do końca jednoznaczna, wpasowana jak ulał w ramy klimatycznego kryminału. Jest on nie tylko detektywem, ale i jazzmanem, a przy okazji zdeklarowanym samotnikiem. Ta ostatnia cecha wywodzi się z przykrych doświadczeń z przeszłości.
Prócz Witczaka jest także Tymański - policjant wdowiec, prowadzący skomplikowane życie prywatne. Towarzyszy im dziewczyna, Cynowska, której celem jest ścigać przestępców aż do upadłego. W pamięci ma traumy z przeszłości, nic dziwnego, że towarzyszy jej gniew. Swoje miejsce znalazła tu również prokurator Malicka, prawdziwa profesjonalistka, wbrew swojemu zawodowi ciepła i dobra kobieta.

Cała zarysowana tu ekipa zmierzy się z tajemniczą serią zbrodni - oto znaleziono zwłoki aż trzech mężczyzn, którzy zginęli w nieprawdopodobnych okolicznościach. Śledztwo nie będzie łatwe, ani bezpieczne, a wkrótce położy się cieniem na życie prywatne funkcjonariuszy. Mateusz M. Lemberg debiutuje, ale już zachwyca, gromadząc masę pozytywnych recenzji. Silną stroną jego pisania są niezwykłe pomysły, a także wyraziste postacie. Niepokojące zło wyziera tu niemalże z każdej strony, co czytelnikowi dostarcza swego rodzaju "brzydkiej przyjemności" obcowania z ponurą prawdą o naszym świecie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Pogromcy Duchów wracają. Pierwszy teaserWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnica, zwłoki, śledztwo w nowym kryminale

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale LifestyleDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Mateusz Lemberg, "Zasługa nocy" - tajemnica, zwłoki, śledztwo w nowym kryminale