Kultura   »   Film   »   "Mgła" - film Lichockiej i Dłużewskiej o katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem

Film

rss

"Mgła" - film Lichockiej i Dłużewskiej o katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem

2011.01.10//  D. Pęgiel
Kilka dni temu w warszawskim kinie Kultura miała miejsce premiera filmu dokumentalnego Mgła, dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na prezentacji dzieła Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej pojawił się m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i rodziny ofiar tej tragedii.
Katastrofa smoleńska
Katastrofa smoleńska Miejsce katastrofy polskigo Tu-154M
Katastrofa smoleńska

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej - producenta obrazu, jeszcze przed premierą stwierdził, że zadaniem tego projektu jest pokazanie pierwszych chwil po katastrofie oraz analiza tego, co działo się przed 10 kwietnia. Film ma być dokumentacją zarówno faktów jak i emocji.
W filmie znalazły się wypowiedzi urzędników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy nie uczestniczyli w locie do Smoleńska - Andrzeja Dudy, Adama Kwiatkowskiego, Jakuba Opary, Jaceka Sasina, Marcina Wierzchowskiego i Pawła Zołoteńkiego. Relacjonują oni jak wyglądały przygotowania do uroczystości w Katyniu i jak obniżano rangę lotu głowy państwa.
Ministrowie wspominają w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie, co czuli obserwując tłumy żegnające ofiary przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Mówią o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.
Będący pod wrażeniem filmu szef PiS przyznał w rozmowie z dziennikarzami PAP: Nawet ludzie najbardziej tym zainteresowani być może odnajdą w tym wszystkim coś, czego nie wiedzieli. Nie chodzi tutaj o samą tajemnicę, pytanie: dlaczego to się zdarzyło, czym w istocie była katastrofa? Chodzi w gruncie rzeczy o dzisiejszą Polskę, o to kto nią dzisiaj rządzi, kim ci ludzie są, jacy są.
Jacek Sasin, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, oznajmił: (…) dałbym naprawdę bardzo wiele, aby ten film nigdy nie powstał, żeby (...) to wszystko się po prostu nie zdarzyło. Ale zdarzyło się, niestety. W związku z tym - dobrze, że jest taka relacja, takie świadectwo.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planu

Źródło: naszemiasto.pl; polskieradio.pl; PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
"Mgła" - film Lichockiej i Dłużewskiej o katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale High-TechDo góry  //  Kultura   »   Film   »   "Mgła" - film Lichockiej i Dłużewskiej o katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem