Kultura   »   Aktualności   »   Michalis Kakojanis - nie żyje reżyser filmu "Grek Zorba"

Aktualności

rss

Michalis Kakojanis - nie żyje reżyser filmu "Grek Zorba"

2011.07.25//  D. Pęgiel
Michalis Kakojanis zmarł w Atenach w wieku 89 lat. O śmierci greckiego reżysera poinformowała jego fundacja kulturalna. Twórca zdobył międzynarodową sławę filmem "Grek Zorba", który został w 1964 roku uhonorowany trzema Oscarami.

Kakojanis przyszedł na świat w mieście Limassol w greckiej części Cypru. Po ukończeniu gimnazjum wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia prawnicze i aktorskie w Central School of Dramatic Art w Londynie. W 1947 roku zadebiutował jako aktor, grając Heroda w sztuce "Salome". W latach 1947-1953 pracował na brytyjskich scenach jako aktor i reżyser.
Michalis Kakojanis
Michalis Kakojanis Michalis Kakojanis
Michalis Kakojanis

W 1953 roku wrócił do Grecji i wyreżyserował swój pierwszy film. Dzięki realizacji takich projektów jak: "Windfall in Athens" (1954), "Stella" (1955), "Kobieta w czerni" (1956), "A Matter of Dignity" (1958) stał się pierwszym greckim reżyserem, którego nazwisko zdobyło międzynarodową sławę.
Do historii przeszedł po nakręceniu "Greka Zorby" w 1964 roku z rolą Anthony'ego Quinna. Za ten obraz otrzymał w 1965 roku trzy nominacje do Oscara, m. in. dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz adaptowany. Sama produkcja zdobyła sześć nominacji i trzy statuetki.

Kakojanis ma na swoim koncie również takie filmy jak: "Niedzielne przebudzenie", "Ostatnie kłamstwo", "Eroica", "Darmozjad", "Elektra", "Dzień, w którym wypłynęła ryba", "Trojanki", "Opowieść o Jakubie i Józefie", "Słodka kraina" czy "Bocznymi dolinami".
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Michalis Kakojanis - nie żyje reżyser filmu "Grek Zorba"

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Kultura   »   Aktualności   »   Michalis Kakojanis - nie żyje reżyser filmu "Grek Zorba"