2013.12.12// D. Jędrzejewska
Goodreads jest największym na świecie serwisem społecznościowym przeznaczonym dla miłośników książek. Korzysta z niego już ponad dwadzieścia milionów użytkowników. W katalogu portalu znajduje się około 570 milionów tytułów. To zatem prawdziwa potęga, która dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi potrafi być również miarodajna. Skoro więc użytkownicy Goodreads przyznali swoje nagrody, nie powinniśmy lekceważyć ich wyboru. Wszak w głosowaniu na najlepsze książki roku wzięło udział aż dwa miliony aktywnych czytelników. Na jakie tytuły postawiono tym razem?
Zacznijmy od szlachetnej kategorii, czyli literatury pięknej. Tutaj pierwsze i niekwestionowane miejsce zajął Khaled Hosseini wraz ze swoją powieścią pt. „I góry odpowiedziały echem”. Książka zdobyła niebagatelną ilość 24 686 głosów. Warto wiedzieć, że dostępna jest również na polskim rynku - została wydana miesiąc temu przez wydawnictwo Albatros. Rzecz opowiada o rozdzielonym rodzeństwie, których rozłąka będzie miała wpływ na całe ich dalsze życie. Przyjdzie jednak moment, w którym dane będzie im się znowu spotkać. Hosseini zasłynął na całym świecie głośnym i poruszającym tytułem pt. „Chłopiec z latawcem”. Jego najnowsza książka wygrała w tym roku w bezpośredniej rywalizacji ze słynna autorką arcykobiecych czytadeł Jodi Picoult, której najnowsza powieść pt. „To, co zostało” zdobyła dla porównania 21 269 głosów.
Khaled Hosseini
W dziedzinie fantastyki wyróżniony został wszem i wobec znany Neil Gaiman za swoją najnowszą i skierowaną do dorosłego czytelnika powieść pt. „Ocean na końcu drogi”. Tytuł zdobył aż 43 534 głosów, dzięki czemu daleko w tyle pozostawił ścigającego go Roberta Jordana i „Koła czasu” (30 tysięcy). Do Polski książka Gaimana trafiła w październiku tego roku nakładem wydawnictwa Mag. Rzecz opowiada o czterdziestoletnim mężczyźnie, który wraca w rodzinne strony, a tu nachodzą go wspomnienia z dzieciństwa. Nie zabraknie w powieści, jak to u Gaimana, elementów paranormalnych i onirycznych. Z recenzji największych fanów pisarza wynika, że książka zdobyła ich uznanie i doskonale wpasowuje się w cały jego dorobek.
Neil Gaiman
O miano najlepszego thrillera emocjonująca rozgrywka odbyła się między dwoma tytułami. W szranki stanęły: „Inferno” Dana Browna oraz „Wołanie kukułki” Roberta Galbraitha czyli ukrywającej się pod pseudonimem J. K. Rowling. Zwyciężył ten pierwszy, jednak niewielką przewagą głosów (29 132 głosów do 28 836 głosów). Obie książki dostępne są na polskim rynku. Szczególnie dużo emocji, nie umniejszając oczywiście pozycji Browna, wzbudza powieść Rowling, która od jakiegoś czasu odnajduje się w roli „dorosłej” pisarki i to ze świetnym skutkiem. Najpierw brawurowy „Trafny wybór”, teraz miodnie się czytający kryminał wskazują na wszechstronny talent twórczyni „Harry’ego Pottera”. Czytelnicy bardzo sobie cenią jej nowe książki, co udowodniło właśnie to głosowanie.
"Wołanie kukułki"
Interesujący pojedynek rozegrał się również w dziedzinie horroru. Tutaj rywalizacja odbyła się bowiem między ojcem i synem. Stephen King ze swoim najnowszym bestsellerem, czyli „Doktorem Snem” (kontynuacją „Lśnienia”) pokonał własnego potomka, czyli Joe Hilla i jego trzecią powieść „NOS4A2″. King otrzymał w ten sposób jasny dowód wierności wśród fanów – warto bowiem wspomnieć, że jego świeża powieść nie wzbudziła zachwytu krytyków.
Stephen King
W dziedzinie science-fiction zwyciężyła Margaret Atwood ze swoją powieścią „MaddAddam”. Co ciekawe, pisarka reprezentuje głównie literaturę piękną i często wymieniana jest jako jedna z kandydatek do Nobla – ulubiła sobie jednak gatunek fantastyki naukowej i często wypuszcza na rynek książki postkatastroficzne, opisujące trudne i mroczne wizje przyszłości naszej planety. Drugie miejsce za Atwood otrzymał Hugh Howey z trzecią częścią „Silosu”. W dziedzinie literatury faktu doceniono publikację Temple Grandina i Richarda Paneka pt. „Autystyczny mózg”, w dziedzinie poezji natomiast uznanie czytelników zyskał stary dobry Tolkien wraz z tomikiem „Upadek Króla Artura” (u nas książka pojawiła się w sprzedaży w listopadzie tego roku) – dziełem co prawda niedokończonym, ale frapującym. Autor „Władcy Pierścieni” zmierzył się tu z dawnymi legendami arturiańskimi i przekształcił je na własną modłę.
Margaret Atwood
Oto pełne zestawienie wyróżnionych: - Literatura piękna: Khaled Hosseini „I góry odpowiedziały echem”
- Kryminał i thriller: Dan Brown „Inferno”
- Powieść historyczna: Kate Atkinson „Life after life”
- Fantastyka: Neil Gaiman „Ocean na końcu drogi”
- Fantastyka paranormalna: Jim Butcher „Cold Days”
- Science fiction: Margaret Atwood „MaddAddam”
- Romans: J. R. Ward „Lover at Last”
- Horror: Stephen King „Doktor Sen”
- Wspomnienia i autobiografie: Malala Yousafzai, Christina Lamb „To ja, Malala”
- Historia i biografie: Jay Jones Brian „Jim Henson. Biografia”
- Literatura faktu: Temple Grandin i Richard Panek „Autystyczny mózg”
- Jedzenie i książki kucharskie: Tim Federle „Tequila Mockingbird: Cocktails with a Literary Twist”
- Humor: Allie Brash „Hyperbole and a Half: Unfortunate Situations, Flawed Coping Mechanisms, Mayhem, and Other Things That Happened”
- Komiks i powieść graficzna: Kami Garcia, Margaret Stohl, Cassandra Jean „Piękne istoty. Manga”
- Poezja: J. R. R. Tolkien „Upadek króla Artura”
- Debiut: Emma Chase „Tangled”
- Powieść młodzieżowa: Rainbow Rowell „Eleanor & Park”
- Fantasy & Science Fiction dla młodzieży: Veronica Roth „Allegiant”
- Książka dziecięca: Rick Riodan „Dom Hadesa”
- Książka obrazkowa: Drew Daywalt i Oliver Jeffers „The Day the Crayons Quit”