Kultura   »   Film   »   Ubik - ekranizacja najgłośniejszej powieści kalifornijskiego skandalisty

Film

rss

Ubik - ekranizacja najgłośniejszej powieści kalifornijskiego skandalisty

2011.06.21//  D. Jędrzejewska
Na 2013 rok zaplanowana jest premiera adaptacji filmowej najsłynniejszej powieści Philipa K. Dicka pt. „Ubik”. Reżyserem będzie Michel Gondry (m.in. „Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie”), z czego bardzo zadowolona jest córka pisarza Isa Dick Hackett.
Dick zasłynął jako autor tyleż płodny (36 powieści, ponad 50 opowiadań), co zagubiony. Twórczość Amerykanina stanowiła swoistą mieszankę klasycznej science-fiction z elementami oniryzmu, futurologii i gnozy, zazwyczaj w psychodelicznym sosie. Początkowo odrzucana przez krytyków, którzy uznawali ją za ambitną, trudną i mało komunikatywną, z czasem urosła do miana arcydzieła. Słynny „Człowiek z wysokiego zamku”, „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha” czy „Deus Irae” (napisane wspólnie z Rogerem Zelaznym) uczyniły z Dicka pisarza wielkiego i poczytnego.
Ubik Philipa K. Dicka "Blade Runner" - filmowa wersja "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach"?
Ubik Philipa K. Dicka Philip K. Dick
Ubik Philipa K. Dicka Philip Dick i Ridley Scott

Światową sławę przyniosła Dickowi ekranizacja jednego z jego opowiadań „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”, której dokonał pod tytułem „Blade Runner” Riddley Scott. Premiera miała miejsce w roku śmierci pisarza, a więc w 1982. Niezapomniane kreacje stworzyli tam Harrison Ford i Rutger Hauer, a mroczny klimat podkreślała genialna muzyka Vangelisa.
Ubik Philipa K. Dicka Komiks z Dickiem
Ubik Philipa K. Dicka Nowa okładka do "Ubika"
Ubik Philipa K. Dicka Nowa okładka do "Blade Runnera"

Sam Philip K. Dick również miał wiele mrocznych stron. Dużo pił i zażywał przeróżne środki psychoaktywne. Właśnie pod wpływem narkotyków powstało mnóstwo z jego powieści. Miał pięć żon i dwójkę dzieci. Jego życie było serią nieustających wzlotów i upadków. Pod koniec życia cierpiał na silną schizofrenię paranoidalną, pogłębiającą się nieustannie. Osławiona dziś jest historia listu, który Dick wystosował pod koniec życia do FBI. Podważał on w nim istnienie... Stanisława Lema, który miał być wytworem propagandy komunistycznej (nasz mistrz po prostu pisał zbyt dobrze i różnorodnie; Dick węszył pod postacią Lema kilku pisarzy połączonych jednym nazwiskiem).
Ubik Philipa K. Dicka "Blade Runner" Ridleya Scotta
Ubik Philipa K. Dicka "Raport mniejszości"
Ubik Philipa K. Dicka "Pamięć absolutna"

Spośród zekranizowanych dzieł Dicka, najgłośniejsze są: wspomniany wyżej „Łowca androidów”, „Pamięć absolutna”, „Impostor: Test na człowieczeństwo”, „Raport mniejszości” i „Przez ciemne zwierciadło”. Jerzy Stachowicz na łamach Nowej Fantastyki napisał o Dicku: „nieodrodne dziecko narkotyczno-hippisowkiej Kalifornii”. Dzisiaj zostały nam po nim jego genialne książki. No i filmy, które na ich podstawie powstawać będą jeszcze przez długie lata.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ubik - ekranizacja najgłośniejszej powieści kalifornijskiego skandalisty

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Kultura   »   Film   »   Ubik - ekranizacja najgłośniejszej powieści kalifornijskiego skandalisty