Kultura   »   Sztuka   »   Ursus Wehrli - sztuka porządkowania

Sztuka

rss

Ursus Wehrli - sztuka porządkowania

2011.12.03//  D. Jędrzejewska
Ursus Wehrli to artysta dość specyficzny. „Cierpi” bowiem na pewną przypadłość – ma obsesję na punkcie porządku. Niektórzy powiedzieliby, że w takim razie powinien zgłosić się do terapeuty, tymczasem ten 42-letni Szwajcar przekuwa swoje skłonności na sztukę. Wypowiadając otaczającemu nas chaosowi wojnę, podbija świat.
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Porządek u van Gogha
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania

Wehrli zaczął swoje porządki od dzieł sztuki. Pomysł polegał na rozłożeniu na części pierwsze elementów słynnych obrazów, a potem złożeniu ich jeszcze raz „do kupy” – tym razem w nienagannym porządku np. grupując je według kształtu, koloru i wielkości. I tak, słynne „kwadraty” Paula Klee Wehrli poukładał w słupki tej samej barwy, a na obrazie przedstawiającym pokój van Gogha pochował przedmioty w ten sposób, by można było swobodnie „odkurzyć podłogę”. Pomysłów na nowe wersje znanych dzieł sztuki miał wiele i zaowocowały one albumem pt. „Sprzątanie sztuki” (wydanym pięć lat temu), którego kupiło ponad pół miliona ludzi na świecie.
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Porządek na talerzu
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania

Kolejnym projektem obsesyjno-kompulsywnego artysty jest wydana we wrześniu książka „Sztuka porządkowania”, do której stworzenia zaangażował wieloosbową ekipę fotografów i innych. Tym razem koncept dotyczył bliższego otoczenia niż sztuka, bo naszej mało spektakularnej codzienności. Na album składa się seria zdjęć: przed uporządkowaniem i po uporządkowaniu różnych jej elementów.
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Porządek w fast foodzie
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania

Co Wehrli porządkuje? Piłkarzy na boisku, makaron na talerzu, gałązkę świerku, zabawki w piaskownicy, ludzi opalających się przed basenem, frytki z ketchupem – efekty są fascynujące. Choć jakiś czas po premierze artysta przyznał, że cała „zabawa” była bardzo wyczerpująca. I mimo że wielokrotnie mówi o swojej przypadłości, wręcz obsesji na punkcie porządkowania świata, wielu odbiorców się zastanawia, czy to nie jest przypadkiem jego świadoma kreacja.
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Porządek przy basenie
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania

Nie da się zaprzeczyć, że prace Wehrliego niosą w sobie duży ładunek komizmu. Nic dziwnego, artysta z zawodu jest komikiem. Już od 24 lat wraz z Nadją Nadeschkin współtworzą jeden z najbardziej popularnych w Szwajcarii kabaretów. Mają na koncie około 3 tysięcy wspólnych występów, między innymi w Niemczech, w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych. Sam Wehrli nie wygląda na ekscentryka. Przeważnie ubiera się w szary garnitur, białą koszulę i krawat. Jest szczupły, krótko obcięty i totalnie … przeciętny.
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Miseczka w chaosie
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Miseczka "posprzątana"
Ursus Wehrli ? sztuka porządkowania Świerk wedłu Wehrliego

Cóż, jak widać artyści wcale nie są zmuszeni, by bulwersować, przekraczać granice i prowokować. Abstrakcyjne plamy, wielobarwne, dziwaczne konstrukcje wychodzą z mody. Czyżby w dzisiejszym szalonym świecie to właśnie ład i porządek, perfekcja i prostota były największą z prowokacji?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ursus Wehrli - sztuka porządkowania

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z bardzo dużym zadłużeniem w banku. Kredyt, który...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale High-TechDo góry  //  Kultura   »   Sztuka   »   Ursus Wehrli - sztuka porządkowania