Kultura   »   Film   »   Złote Globy - historia w pigułce

Film

rss

Złote Globy - historia w pigułce

2012.01.16//  D. Jędrzejewska
Po raz 69. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) przyznało na ceremonii w Los Angeles Złote Globy w wielu dziedzinach filmu i telewizji. O dzisiejszych laureatach piszemy w poprzednich newsach. Teraz jest za to dobra okazja, by przybliżyć trochę historię Złotych Globów. Powiemy o najsłynniejszych filmach, rekordzistach wśród aktorów, aktorek i reżyserów, o najmłodszych i najstarszych laureatach. Oto historia Złotych Globów w pigułce.
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce

Premierowy Złoty Glob za najlepszy film dramatyczny trafił w 1944 roku do twórców „Pieśni o Bernadette” – adaptacji powieści Franza Werfela w reżyserii Henry’ego Kinga – którego kanwą była historia Bernadety Soubirous, francuskiej świętej wizjonerki Kościoła katolickiego.

Tylko raz zdarzyło się, że film zdobył komplet pięciu najważniejszych Złotych Globów (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska i kobieca) – był to genialny „Lot nad kukułczym gniazdem” z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, nakręcony na podstawie książki Kena Keseya.
Wspaniałe kreacje pacjenta zakładu psychiatrycznego i demonicznej siostry oddziałowej stworzyli tutaj Jack Nicholson z Louise Fletcher. Film zgarnął też w analogicznych kategoriach pięć najważniejszych Oscarów.
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Jack Nicholson
Złote Globy ? historia w pigułce

Pięć zdobytych statuetek to w historii Złotych Globów osiągnięcie rekordowe. Poza „Lotem...” zasłużyły na to cztery inne wielkie dzieła: „Doktor Żywago” Davida Leana (1965), „Love Story” Arthura Hillera (1970), „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli (1972) oraz „Narodziny gwiazdy” Franka Piersona (1976).
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Lot nad kukułczym gniazdem
Złote Globy ? historia w pigułce

Najwięcej nominacji padło łupem „Nashville” (1975), bo aż dziewięć, jednak tylko piosenka z filmu otrzymała Globa („I'm Easy”). Po osiem nominacji miały „Kabaret” (1972), „Bugsy” (1991) i „Titanic” (1997). Najwięcej nominacji spośród filmów, które nie otrzymały żadnego Złotego Globu, miały „Kto się boi Virginii Woolf?” (1966) i trzecia część „Ojca chrzestnego” (1990) – po siedem.
Złote Globy ? historia w pigułce Milod Forman teraz
Złote Globy ? historia w pigułce Milos Forman kiedyś
Złote Globy ? historia w pigułce Pomnik Kena Keseya

Rekordzistami wśród aktorów są Meryl Streep (8 statuetek: „Sprawa Kramerów (1979), „Kochanica Francuza” (1981), „Wybór Zofii” (1982), „Adaptacja” (2002), „Anioły w Ameryce” (2003), „Diabeł ubiera się u Prady” (2006), „Julie i Julia” (2009), „Żelazna dama” (2011)) oraz Jack Nicholson (6 statuetek: „Chinatown” (1974), „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), „Czułe słówka” (1983), „Honor Prizzich” (1985), „Lepiej być nie może” (1997), „Schmidt” (2002)).
Meryl Streep przoduje też w liczbie nominacji – dostała ich aż 26!. Jeżeli chodzi o panów, to 22 nominacje otrzymał Jack Lemmon – zamienił je na 4 Złote Globy plus Nagrodę Specjalną.
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Meryl Streep
Złote Globy ? historia w pigułce

Wśród reżyserów największy dorobek (po 5 Złotych Globów, ale w różnych kategoriach, nie tylko za reżyserię, ale m.in. za scenariusz) zgromadzili do tej pory Francis Ford Coppola i Oliver Stone. W przypadku Coppoli kluczowa była tu seria „Ojciec chrzestny” i „Czas apokalipsy”; Stone’a najbardziej pamiętamy z tzw. „trylogii wietnamskiej” – wiele nagród zdobyły „Pluton” i „Urodzony 4 lipca”.
Najmłodszym laureatem Złotego Globu był Richard „Rick” Schroder, który w „Mistrzu” Franka Zeffirellego z 1979 roku zadebiutował jako 9-latek. Został uhonorowany za swoją pierwszą rolę, tak przekonująco wcielił się w syna upadającego mistrza bokserskiego.
Wśród zasłużonych weteranów aktorstwa, którzy otrzymali statuetki, najstarszymi byli Jessica Tandy (znana wcześniej m.in. z „Ptaków” Hitchcocka) i Henry Fonda.
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Oliver Stone
Złote Globy ? historia w pigułce

Rola w „Wożąc panią Daisy” (1989) była dla pani Tandy wspaniałym prezentem na 80. urodziny – otrzymała wtedy zarówno Złoty Glob, jak i Oscara. Henry Fonda, znany m.in. z „Dwunastu gniewnych ludzi”, został nagrodzony Złotym Globem w zasłużonym wieku 76 lat za rolę w filmie „Nad złotym stawem” (1981). Statuetkę odebrał w 1982 roku, kilka miesięcy później zmarł.
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Ojciec Chrzestny
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Rick Schroder
Złote Globy ? historia w pigułce
Złote Globy ? historia w pigułce Jessica Tandy
Złote Globy ? historia w pigułce Jessica Tandy w młodości
Złote Globy ? historia w pigułce Henry Fonda

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złote Globy - historia w pigułce

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale SportDo góry  //  Kultura   »   Film   »   Złote Globy - historia w pigułce