Kultura   »   Książki   »   Krzysztof Wójcik "Psy wojen" - polscy najemnicy na frontach świata - KONKURS!

Książki

rss

Krzysztof Wójcik "Psy wojen" - polscy najemnicy na frontach świata - KONKURS!

2017.09.29//  R. Bednarz

Byli członkowie GROM-u, antyterrorysta z jednostki specjalnej, żołnierz FORMOZY, gangster, a potem świadek koronny oraz młokos z prowincji szukający przygód i zarobku – co ich wszystkich łączy? Wszyscy na pewnym etapie życia zostali najemnikami: czy to w Legii Cudzoziemskiej, w firmach ochroniarskich w Iraku i Pakistanie, czy w ochronie statków przed piratami.


Dziennikarz Krzysztof Wójcik przeprowadził wywiady z kilkoma najemnikami, którzy przewinęli się przez światowe fronty, od Indochin lat 50. ubiegłego wieku, po współczesny Irak, Afganistan czy Pakistan. Książka ta zawiera ich osobiste historie, barwne wspomnienia spisane soczystym językiem. Bogactwo szczegółów, żywe emocje i zróżnicowane losy bohaterów dają wyjątkowy wgląd w ciężką służbę najemnika.


"Oficer spokojnie siedział za biurkiem i wyglądał jak urzędnik w magistracie. Nic poważnego, nic groźnego – taki przekaz płynął z jego uśmiechniętej twarzy. Żandarmi też się uśmiechali, ale nic nie mówili. W milczeniu patrzyli na drobnego Polaka. Na biurku oficera piętrzył się stos dokumentów, a z wyszczerbionego kubka z jakimiś arabskimi wzorami wystawały starannie zaostrzone ołówki.

– Nie podpiszę kontraktu – zapowiedział hardo Zygmunt i próbował dostrzec jakąś reakcję w oczach Francuza, które ledwo było widać zza grubych szkieł.

Momentalnie dostał potężny cios drewnianą pałką w dół podkolanowy. Padł na ziemię. Tego się nie spodziewał. Dotąd Francuzi byli dla niego mili i cały czas się uśmiechali. Tak przesiąkł tym wszechobecnym „bonjour” i „merci”, że odmawiając podpisania kontraktu, też się szelmowsko uśmiechał.

Drugi żandarm zaczął go kopać po całym ciele. Kopał wszędzie, ciężkie buciory waliły w czułe miejsca. Zygmunt odruchowo zakrywał głowę rękoma, ale nie na wiele się to zdawało. Żandarmi byli jak w amoku. Wreszcie mogli się wyładować za ciągłą falę i kary fizyczne, które sami wcześniej dostawali. To stała metoda w Legii: sprać tak, żeby gość nawet nie odważył się myśleć inaczej. Upodlić…

– Ty komunistyczna świnio! – krzyczał oficer. – Przyjechałeś na przeszpiegi do Francji. Zajebiemy cię jak psa. – Zdawało się, że do głosu doszło alter ego legionisty, który do tej pory wydawał się całkiem uprzejmy."To mocne, męska literatura faktu, która nie pozostawia nas obojętnym i która udowadnia, że białe i czarne może być tylko czcionka i kartki ale życie nimi zapisane ma zdecydowanie więcej odcieni.

Z okazji premiery książki "Psy Wojen" mamy dla Was konkurs w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy najnowszej książki Krzysztofa Wójckia.

Pytanie konkursowe: W którym roku została utworzona Legia Cudzoziemska?


Tylko prawidłowe odpowiedzi wysyłajcie na na adres konkurs@banzaj.pl z dopiskiem "Psy wojen".
Zakończenie konkursu 6 października 2017. Trzymamy kciuki!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Krzysztof Wójcik "Psy wojen" - polscy najemnicy na frontach świata - KONKURS!
 / 
Komentarze do: Krzysztof Wójcik "Psy wojen" - polscy...
Bart pisze:

Miałem okazję przeczytać. Bardzo dobra książka. Polecam.

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Krzysztof Wójcik "Psy wojen" - polscy najemnicy na frontach świata - KONKURS!