Kultura   »   Książki   »   Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 - nadchodzi nowe!

Książki

rss

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 - nadchodzi nowe!

2014.09.09//  D. Jędrzejewska
Przeważnie, gdy „Forbes” publikuje swoje rankingi dotyczące najlepiej zarabiających pisarzy, nie czujemy się zaskoczeni. Bardzo dobrze wiemy, jakie nazwiska znajdą się na liście. Gdzieś w czołówce uplasuje się masowo wydający książki James Patterson, załapie się na nią również Dan Brown, nie zabraknie tam także Stephena Kinga, Rowling czy George’a R.R. Martina. Najnowsza lista przygotowana przez słynny magazyn nie zaskoczyła pod tym względem, starzy wyjadacze jak zwykle się na niej znaleźli. Da się jednak zauważyć całkiem nową tendencję – otóż pierwszy raz od dawna do rankingu wskoczyli młodzi pisarze. Czy starzy powinni czuć się zaniepokojeni? Czy na rynku książkowych bestsellerów szykują się zmiany?
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe! James Patterson
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!

Pierwsze miejsce to już standard. James Patterson, człowiek, który dorobił się czegoś na kształt fabryki książek, znacznie wyprzedził swoich kolegów po fachu. W przeciągu ostatnich miesięcy udało mu się zgromadzić aż 90 milionów dolarów! Dla porównania, drugie miejsce na liście zajął Dan Brown z „zaledwie” 28 milionami. Sukces Pattersona tkwi oczywiście w jego taśmowym „produkowaniu” czytadeł, które pisze na spółkę z zatrudnionymi ghostwriterami. Stąd abstrakcyjnie szybkie tempo wydawania i ekspresowo rosnące zarobki. Trzecie, czwarte i piąte miejsce na liście (Danielle Steel, Nora Roberts, Janet Evanovich) to typowo babskie czytanie i również nic nowego. Ale już szóste?
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe! J.K.Rowling
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!

Tu jedną pozycję wraz ze Stephenem Kingiem i Johnem Grishamem podzieliła dwójka zaskakujących autorów. Oto autor książek młodzieżowych (m.in. „Dziennika cwaniaczka”) Jeff Kinney oraz młodziutka Veronica Roth, autorka sagi „Niezgodna”. Pisarka ma zaledwie 26 lat, a w przeciągu ostatnich miesięcy jej książki sprzedały się w niespełna siedmiu milionach egzemplarzy, przynosząc jednocześnie 17 milionów dolarów zysku.
Roth jest nazwana spadkobierczynią i naśladowczynią Suzanne Collins, autorki „Igrzysk śmierci”, która tym razem uplasowała się oczko niżej. Popularności autorki „Niezgodnej” przysporzyła oczywiście hollywoodzka ekranizacja książki z Shailene Woodley która - mimo że mniej udana od „Igrzysk” - narobiła swego czasu sporo szumu.
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe! Veronica Roth
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!

Kolejne pozycje w rankingu zarezerwowali nasi starzy, dobrzy znajomi – J.K. Rowling i George R.R. Martin. Na następnych miejscach uplasowali się: autor książek sensacyjnych David Baldacci oraz autor fantasy Rick Riordan. U dołu zestawienia znalazło się również miejsce dla E.L.James, która mimo zarobionych 10 milionów dolarów, nie powinna czuć rozpierającej satysfakcji. Autorka w zeszłym roku była na szczycie tej listy z zarobkiem niemal dziesięciokrotnie większym! Widocznie „boom” na jej niezbyt wymagającą pisaninę już się skończył.
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe! "Zaginiona dziewczyna"
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!

Końcówka rankingu to zapowiedź zmian i przetasowania sił. Oto na arenę wkraczają pisarze nowi, ciekawi, inspirujący. Gillian Flynn, autorka świetnej powieści kryminalnej pt. „Zaginiona dziewczyna” zarobiła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 12 milionów dolarów.
Jej książka zyskała rozgłos dzięki adaptacji samego Finchera, która obecnie jest realizowana, a w głównej roli gra tu Ben Affleck. Najlepsza powieść w dorobku pisarki nie zyskała w Polsce wielkiej sławy, na świecie jednak zgarnęła masę dobrych recenzji i powszechne zaufanie. Inne książki autorki, które ukazały się na naszym rynku, to „Ostre przedmioty” i „Mroczny zakątek”.
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe! "Gwiazd naszych wina"
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 ? nadchodzi nowe!

Tę samą pozycję z Flynn podzielił John Green, autor obyczajowych powieści cieszących się powodzeniem głównie wśród starszej młodzieży, choć nie tylko. Green w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał w minionym roku milion egzemplarzy swego przeboju „Gwiazd naszych wina”, który również został przeniesiony na ekran.
Ma on w dorobku jeszcze inne pozycje cieszące się wyjątkowym zainteresowaniem, a nawet otaczane kultem, jak: „Szukając Alaski” czy „19 razy Katherine”. Czy w przyszłym roku świeżym nazwiskom uda się przebić na wyżej na liście? Czy świat szybko o nich zapomni? A może na arenie pojawi się jeszcze ktoś nowy?

Pełny ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014:
1. James Patterson – 90 mln dol.
2. Dan Brown – 28 mln dol.
3. Nora Roberts – 23 mln dol.
4. Danielle Steel – 22 mln dol.
5. Janet Evanovich – 20 mln dol.
6. Jeff Kinney – 17 mln dol.
Veronica Roth – 17 mln dol.
John Grisham – 17 mln dol.
Stephen King – 17 mln dol.
7. Suzanne Collins – 16 mln dol.
8. J. K. Rowling – 14 mln dol.
9. George R. R. Martin – 12 mln dol.
10. David Baldacci – 11 mln dol.
11. Rick Riordan – 10 mln dol.
E. L. James – 10 mln dol.
12. Gillian Flynn – 9 mln dol.
John Green – 9 mln dol.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 - nadchodzi nowe!

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Kultura   »   Książki   »   Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2014 - nadchodzi nowe!