2015.11.03// D. Jędrzejewska
„Sześć światów Hain" autorstwa Ursuli K. Le Guin uznaje się za jeden z najlepszych cykli literatury science fiction. Rzecz rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”. Le Guin w całej serii wykorzystuje różne tła społeczne i środowiskowe, aby zobrazować antropologiczne i socjologiczne rezultaty ewolucji człowieka w danym środowisku. Porusza również problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.
„Sześć światów Hain" w dniu dzisiejszym pod banderą Prószyńskiego i S-ki trafiło do księgarń pierwszy raz w jednotomowym wydaniu. Wcześniej nakładem tego wydawnictwa ukazał się bestsellerowy cykl tej samej autorki pt.„Ziemiomorze”.
Jak czytamy w opisie wydawcy:
W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc.